SKROMNOSŤ JE ELEGANCIOU KRÁSY

Otázka, ktorú si potrebuješ položiť skôr, ako si kúpiš oblečenie. Osobný štýl je oveľa viac ako etikety, či cenovky. „Skromnosť je elegancia krásy!“ Keď som počul túto vetu od mexického herca Jorge Lavata, okamžite mi utkvela v mysli. A ako o tejto téze zmýšľa venezuelská dizajnérka Caroline Herrera? – „Elegancia sa nedefinuje

len tým, čo nosíš, je to tiež spôsob tvojho správania, spôsob, akým hovoríš, alebo akým si ty sám čítaný inými ľuďmi. Niektorí ľudia splietajú nahotu a vulgárnosť  so zmyselnosťou. Prebodávajú tak tajomstvo osoby.” Ako Lavat a Herrera aj ja skutočne verím, že keď ide o módu, často menej je viac, pretože podstata štýlu prichádza z vnútra, nie z toho, čím sa ozdobíme.

Obraz, ktorý vysielaš na povrch – tvoj účes a tvoj odev, či správny lak na nechty – to je tá prvá vec, ktorú ľudia vidia, či sa nám to páči, alebo nie.  A dáva to zmysel, lebo všetci sa staráme o to, aby sme vyzerali pekne a použili vonkajší vzhľad na to, aby sme vyjadrili svoju osobnosť skôr, ako si môžeme vymeniť nejaké slovo.

Obliekanie je jedinečná cesta, ktorou môžeme začať komunikovať o tom, kým vlastne sme: naša osobnosť, čnosti, ktoré žijeme a hodnoty, ktoré nás sprevádzajú. Oblečenie je naša osobná ochranná známka. Napríklad, jednoduchý krížik na retiazke môže jemne hovoriť o našej viere bez toho, aby sme povedali, čo len jedno slovo. A tak štýl sa stáva niečím ako nás podpis: je jedinečný a unikátny.

Ale, rovnako treba povedať, že nie vždy je ľahké dokázať vyjadriť vnútro svojej osobnosti navonok svojim oblečením. Ako sa dá na jednej strane vyčnievať zo zástupu bez toho, aby si sa stal outsiderom a zároveň vyjadrovať svoju osobnú dôveryhodnosť a rovnováhu? Nuž, môžem ti povedať len toto: Nejde o to, aby si nosil oblečenie aké nosia návrhári. Pretože osobný štýl nie je o tom, ako sa zamaskovať do oblečenia návrhárov, alebo do profesionálneho nalíčenia make-upom. Všetci vieme, že mať najdrahšie oblečenie nerobí človeka viac osobnosťou v jeho podstate. Oblečenie nedokáže pridať žiadnu hodnotu k dôstojnosti, ktorú vlastníme ako ľudia. Ale, oblečenie je najlepší štart ako ukázať svetu, že pracujeme aj na svojom vnútri..

Nabudúce, keď si budeš v obchode vyberať nejaký kus oblečenia, je dôležité opýtať sa sám seba jednu (a samozrejme, že hlbokú) otázku: KTO SOM? Už odtiaľto môžeš začať rozhodovať o obraze, ktorý chceš premietať svetu.  Maj na pamäti, že oblečenie, ktoré si vyberieš, by malo prispieť k budovaniu tvojej osobnosti, malo by zodpovedať tvojmu veku, tvaru tvojho tela, tvojho životného štýlu a tvojej dôstojnosti. Všetko, každý kus tvojho oblečenia by mal byť v harmónii s touto malou otázkou: SOM TO JA?

Keď toto robíš viac a viac, a skutočne rozmýšľaš nad každým jedným nákupom, budeš šťastnejšia so svojim šatníkom a aj so svojim vzhľadom. Pretože, po prvé, budú vyjadrovať to najlepšie z teba, tvoju dôveryhodnosť a dôstojnosť – a pre veriacich ľudí aj  dôstojnosť Božích detí. Po druhé, budeš cítiť jednotu medzi tým čo si a tvojim vzhľadom.

Elegancia, skromnosť a slušnosť nie sú len výbava, ktorú si navlečieš a vyzlečieš, oni sú štýlom života.

Zdroj

KŠSND spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou. Princípy ochrany osobných údajov, podľa ktorých postupuje, ako aj kontakt na zodpovednú osobu sa nachádza na www.gdpr.kbs.sk
Scroll to Top