ÚSMEV, TVOJA TAJNÁ ZBRAŇ!

Tvoj úsme môže druhých ľudí urobiť šťastných a zlepší ti náladu.

Už si sa niekedy ráno zobudil s otázkou, akú tvár dnes zjavíš svetu? Bude to úsmev niekoho, kto je rád, že vidí druhých ľudí, alebo to bude zamračená tvár, ktorá vzbudí podozrenie, že vo vzduchu opäť visí nejaký problém? Existujú medzi nami závideniahodné tvory, ktoré sa smejú spontánne, zatiaľ čo pre niektorých aj najmenší úsmev  je obrovský zápas. Napriek tomu, úsmev je postojom silných ľudí – je to prvá vec, ktorú hovoríme o sebe tým, čo sú okolo nás.

Úsmev je pozvánka na zmenu

Usmievavá tvár je ako slnečná krajina. Úsmev je balzam na utrápenú dušu. Zbadať niekoho, kto sa usmieva, je darom z nebies. Uprostred rušného davu, alebo dopravnej zápchy zazrieť usmievajúcu sa tvár niekoho, koho ani nepoznáme, úsmev, ktorý nemusí byť priamo namierený práve na nás, nás môže skontaktovať s ľudskosťou. Úsmev je dar, ktorý môžeme ponúknuť zadarmo všetkým tým, ktorých stretávame a predovšetkým nám samým.

Úsmev hovorí veľmi hlasno. Ale nie príliš hlučne: môže dať ľuďom túžby a nápady: Predstav si krajinu, v ktorej by sa úsmev vyžadoval ako bežný postoj v bežných vzťahoch, krajinu, v ktorej ľudia sú už od škôlky zvyknutí usmievať sa jeden na druhého skôr, ako útočiť na seba. Nevyzeralo by to pre nás nebezpečne? Toto by sa mohlo rozvinúť do takého bratstva medzi obyvateľmi, aké si naozaj vyžaduje spoločné dobro, vyžadovalo by to veľkú vytrvalosť robiť všetko možné, aby sa skutočné bratstvo dosiahlo, až by to mohlo vyzerať ako nekalá súťaž, v ktorej by sa dalo utiecť od zákona džungle, od hrozieb medzinárodných vzťahov dôkladne založených na nedôvere a súťaži….. Úsmev je ako pozvanie na bezplatnú zmenu. A možnože práve tohoto sa bojíme!

Usmievať sa znamená otvárať nebo na zemi

Ako všetko ľudské a hlboké, tak aj úsmev môže byť dvojsečná zbraň. Aj úsmev môže byť protivný a zvrátený. Falošný úsmev by rád vytvoril falošnú masku. Je to v prirodzenosti lži:  niekto sa usmieva, aby zamaskoval skutočný úmysel. Ale tento argument slúži len na to, aby sme demonštrovali, že úsmev je naozaj veľká sila.  Úsmev dokáže úspešne získať to, čo sila nedokáže. Priznajme si, že nás desí človek, ktorý klame dieťa. Vtedy to neváhame nazvať „diabolský úsmev“, alebo „úsmev zlého“, pretože je prešibaný v podvádzaní.  V neprirodzenej  zvrátenosti môže byť úsmev krutým zosmiešňovaním. Úsmev však môže byť aj naivný, úsmev nevinného, toho, ktorý nechcel ubližovať.  Tento jedinečný úsmev otvorenosti je vítaný bez podozrievania. Je to úsmev dieťaťa, úsmev, ktorý roztápa srdce, úsmev osoby s postihnutím, ktorá sa na tebe smeje bez myšlienky ublížiť ti, lebo verí, že je s tebou v dobrom vzťahu.

Zapamätaj si: úsmev, ktorý je čestný a úprimný, je  ako svedectvo a ako mocná zbraň, ktorú nám Boh dal, aby sme odzbrojili skazených a bezbožných ľudí.  Je  úplne jednoduché vyskúšať si to sám na sebe: usmievaj sa za volantom, usmej sa na niekoho, kto sa spýta na smer cesty, usmej sa na niekoho, kto ťa urazí. Hovorí sa, že anjeli v nebi sa neustále usmievajú, lebo sú šťastní, že sú naveky v prítomnosti Pána. A to je hlavný dôvod, prečo úsmev otvára nebo na zemi. Ide o jedinečnú misiu na dosah ruky pre každého kresťana: MISIU HLÁSAŤ EVANJELIUM ÚSMEVOM, lebo úsmevom môžeme „obnoviť tvárnosť našej zeme!“

Alain Quilici

Zdroj.

KŠSND spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou. Princípy ochrany osobných údajov, podľa ktorých postupuje, ako aj kontakt na zodpovednú osobu sa nachádza na www.gdpr.kbs.sk
Scroll to Top