VIETE, ODKIAĽ PÁPEŽ FRANTIŠEK ČERPÁ VESELOSŤ?

V knihe „Boh je mladý“ Svätý Otec odhaľuje modlitbu, ktorú recituje už 40 rokov, aby sa nebral tak vážne, a aby vždy mal nádych humoru. Spolu s pápežom Františkom za múry Vatikánu vstúpili humor a veselosť, čím zatriasol zvykmi Svätej Stolice používajúcej mnoho formalít.

Jeho tajomstvo:  jednoduchosť a dobrá dávka humoru mu dovoľuje harmonicky žiť so sebou a ostatnými – a všetko je pokropené trochou láskavosti a hromadou úsmevov.

“Ak niekto nemá zmysel pre humor, potom  je veľmi ťažké byť šťastný.” – objasňuje v novej knihe Boh je mladý vydanej 21. marca 2018. V jeho rozhovoroch s talianskym žurnalistom Thomasom Leoncinim opisuje zmysel pre humor ako kvalitu, ktorá by u kresťana nikdy nemala chýbať „ pretože je spojená so schopnosťou vychutnať si život a žiť v nadšení“.

Humor, hovorí je “ako voda, ktorá prirodzene šumí a vyviera z prameňa a je tam niečo ešte viac: humor vníma život, vníma pohyb“ „samozrejme, že je tiež dôležité, aby život bol braný vážne“.  Ale aby neriskoval to, aby bral život iba príliš vážne, pápež sa priznáva, že posledných 40 rokov recituje „modlitbu o dar humoru“  od sv. Tomáša Mórusa (1478-1535), radostného a veselého muža, ktorý čelil vážnym problémom.

Tu je modlitba, ktorú pápež navrhuje mladým na konci knihy:

“Daruj mi, ó Pane, dobré trávenie

chuť do jedla a tiež niečo na jedenie.

Daruj mi zdravé telo, dobre spravené,

A vôľu s tým telom niečo spraviť.

Daj mi čisté srdce, ktoré vie,

že si zlo vždy dobrom porazil.

Čo pred diablom hneď tak necúvne

a napraví, čo on pokazil.

Daj mi dušu, čo sa nenudí, nenarieka, nevzdychá

Nech nezabŕda do ľudí,

moje malé rozmaznané ja.

Daruje mi, ó Pane, zmysel pre humor,

Nech sa vysmiať viem aj zo seba

a pobavím smrteľníkov skôr

než teba…. (Ak prídem do neba.)

St. Thomas More (1478-1535).

(Zdroj: https://aleteia.org)

KŠSND spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou. Princípy ochrany osobných údajov, podľa ktorých postupuje, ako aj kontakt na zodpovednú osobu sa nachádza na www.gdpr.kbs.sk
Scroll to Top