BUDÚCNOSŤ PATRÍ TÝM, KTORÍ MAJÚ DETI

Úroveň pôrodnosti v USA je 1.8 dieťaťa na ženu a bez imigrantov by bola oveľa nižšia. Výskumy svetových demografických údajov veľmi prekvapili samotných výskumníkov. Štúdia svetovej populácie odhalila, že plná polovica krajín sveta spadla hlboko pod úroveň

bodu pôrodnosti, ktorý by mohol zabezpečiť pokračovanie ľudského rodu. Všetci sme vedeli, že úroveň populácie sa znížila. Ale nikto netušil, že je to až také kritické. “Aj pre mňa je to veľké prekvapenie,“ povedal Dr. Christopher Murray, ktorý na štúdii pracoval. “Myšlienka, že polovica krajín sveta je na vymretie, bude pre ľudí veľkým prekvapením.“

Dr. Murray z Washingtonskej univerzity dňa 9.11.2018 povedal pre CNN “Svet je v otázke populácie rozdelený na dve skupiny: Na generáciu, ktorej nejde o populačný rast. Ktorej ide o pokles populácie a uvoľnenie imigračnej poitiky.”

Ktorá krajina rastie a ktorá vymiera?

Výsledok publikovaný 8.11.2018 medicínskym časopisom The Lancet sledoval každú krajina od roku 1950 do 2017.  Počas tohto obdobia priemerná svetová pôrodnosť 4,7 dieťaťa na ženu klesla na 2,4 v roku 2017. Ale ak sa pozriete na jednotlivé krajiny, uvidíte viditeľné rozdiely. Krajiny s najmenším počtom detí sú: Poľsko, Južná Kórea, Bosna a Hercegovina a Japonsko. Žena na Taiwane má v priemere 1 dieťa. Medzi krajiny s najvyššou pôrodnosťou sú niektoré krajiny v Afrike a rovnako v Afganistane s priemerom 4-7 detí na rodinu.

Nigériu čaká svetlá budúcnosť, pretože ženy tu v priemere majú 7,1 dieťa. Populácia Cypru dlho nevydrží, pretože ženy tu majú v priemere len 1 dieťa.

Úroveň americkej pôrodnosti je 1,8 dieťaťa na ženu – ale keby nebolo emigrantov, toto číslo by bolo byť oveľa nižšie. Niektorí ľudstvo varujú pred preľudnením našej planéty, ale je dôležité všimnúť si priemer počtu detí na jednu ženu, pretože ukazuje, ktoré krajiny sa dokážu udržať, a ktoré vymiznú.

Prečo ženy nemajú viac detí?

Tradičným dôvodom poklesu pôrodnosti bola ekonomická nestabilita. Keď klesá úroveň ekonomiky, klesá aj pôrodnosť detí. Momentálne nižšiu pôrodnosť sprevádza ekonomický rast. Dôvodom je samozrejme aj lepšia lekárska starostlivosť, ktorá dokáže udržať pri živote viac detí. Ale tento dôvod znamená aj to, že rodiny majú menej detí, pretože očakávajú, že väčšina ratolestí prežije. Hlavnými faktormi však ostáva agresívny antikoncepčný priemysel a meniaci sa životný štýl ženy.

Správa BBC v časopise The Lancet citovala niekoľko žien, ktoré viac detí nechceli.

“Radšej dáme našej dcére to najlepšie, čo máme, ako by sme mali množstvo detí, ktoré by sme nemohli nakŕmiť a obliecť,…“ – povedala Ráchel Jacobsová, 38. r.,  ?…nechcela by som jej raz povedať, že nemôže ísť na zábavu, alebo že nemôže mať na Vianoce nový sveter.“

Iný článok citoval 24 ročnú Jang Yun-hwa v Južnej Kórei, ktorá povedala: “Neplánujem mať deti, nikdy…! Nechcem cítiť fyzickú bolesť pri pôrode. A mohlo by to obmedzovať moju kariéru.“

“Nemám deti, pretože tým chránim našu planétu,”- povedala Anna Hughesová, 35 r. z Veľkej Británie v interview vo videu. “Najlepšie, čo môžem urobiť pre životné prostredie je nemať deti.“ Povedala tiež, že v prípade, že by ostala tehotná, že by išla na potrat.

Budúcnosť patrí tým, ktorí majú deti

Ako to vyzerá v krajinách s veľmi nízkou pôrodnosťou? “Krajina, ktorá je najviac znepokojená kvôli pôrodnosti je pravdepodobne Čína, kde začína klesať počet pracovníkov a to má okamžitý vplyv na ekonomický rast.” – povedal Murray.

Čína momentálne uvoľňuje svoju politiku jedného dieťaťa, ale teraz to môže byť už príliš neskoro. Okrem nedostatku pracovných síl, pätina domov v Číne je prázdna, podľa správ z Bloomber  — viac než 50 miliónov bytov a domov nemá svojich obyvateľov.

„Svetlá budúcnosť čaká krajiny s vysokou pôrodnosťou. Sú to krajiny, kde je vhodné investovať svoje peniaze,“ povedal Hans Rosling, švédsky profesor a „prorok“ demografie, ktorý zomrel vo februári. “V Afrike nájde Čína svoj rozvoj.“ – povedal pre BBC v záverečnom interview. „Investujte v Afrike, ak chcete mať vysoký dôchodok, vložte tam svoj kapitál, pretože Afriku čaká rýchly rast.”

Obeta a sebadarovanie sa raz ukážu pre našu budúcnosť na zemi ako dobré, rovnako ako pre našu budúcnosť vo večnosti.

Prorok sv. Ján Pavol II. to povedal najlepšie: „Mierou tvojho úspechu bude miera tvojej veľkodušnosti.“

Národy, ktorých rodiny kladú deti na prvé miesto a obetujú svoje pohodlie pre rodinu, uvidia ekonomický rast. Tie národy, ktoré tak nerobia, zaniknú.

Toto je možno to, čo znamená, že tichí budú dedičmi zeme. (Zdroj: https://aleteia.org)

 

KŠSND spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou. Princípy ochrany osobných údajov, podľa ktorých postupuje, ako aj kontakt na zodpovednú osobu sa nachádza na www.gdpr.kbs.sk
Scroll to Top